مقایسه لوله فلکسیبل با لوله گالوانیزه

مقایسه لوله فلکسیبل با لوله گالوانیزه

این روزها شاهد توسعه شهرها و در نتیجه ساختمان سازی های گسترده در سراسر دنیا هستیم که در

این روزها شاهد توسعه شهرها و در نتیجه ساختمان سازی های گسترده در سراسر دنیا هستیم که در این حالت نیاز به تجهیزات ساختمانی رو به افزایش است. یکی از این تجهیزات ساختمانی لوله ها میباشند حال چه لوله های برق چه لوله های آبرسان! موضوع مهم استفاده از انواع مختلف لوله ها برای محافظت و نگهداری از سیم و کابل در طول مسیر اجرای سیم کشی و کابل کشی در واحدهای صنعتی، پروژه های ساختمانی و صنعتی و همچنین بکارگیری لوله های فولادی برق میباشد. در ادامه این مطلب قرار است به مقایسه دو لوله پرکاربرد یعنی لوله فلکسیبل و لوله گالوانیزه بپردازیم و برای اینکار باید با هر یک از این لوله ها آشنا شده تا پی به تفاوت آن ببرید. پس با ما همراه باشید…

هر آنچه که باید درباره ی لوله فلکسیبل بدانید

یکی از ابزارهای قدرتمندی که میتوان از آن برای محافظت از سیم ها و کابل های برق در پروژه های عمرانی و ساختمانی استفاده نمود لوله فلکسیبل یا لوله فلکسی است. لوله هایی که متشکل از یک کانال فلزی با سطح مقطع گرد بوده و از بلندی، سبکی وزن، انعطاف پذیری و روکش PVC که مقاومت بالایی داشته، برخوردارند. همین موارد باعث شده در مواردی که قرار است لوله فولادی برق از درز انبساط ساختمان بگذرد و یا برای متصل نمودن برق به موتورها یا دستگاههایی که فعالیت آنها با ایجاد لرزش همراه است، از این لوله ها استفاده شود.

 لوله فلکسیبل

انواع مختلف لوله فلکسی

لوله خرطومی فلزی بدون روکش؛ همانطور که از نامش مشخص است، بدون روکش پلاستیکی بوده و بیشتر برای محیط های داخلی ساختمان کاربرد دارند. لوله خرطومی فلزی روکش دار؛ این نوع از یک پوشش پلاستیکی PVC برخوردار بوده که بیشتر در نصب و پروژه دوربین های مداربسته از آن بهره میبرند و برای محیط های خارجی یا مرطوب استفاده می شود.

مزایایی که باعث استفاده گسترده از این لوله ها شده، چیست؟

انعطاف پذیری خوب و در نتیجه مقاومت کششی و چرخشی بالای آنها.

در برابر فشارها، ضربات و ساییدگی مستحکم بوده و در نتیجه عمر و ماندگاری بیشتری دارند.

مقاوم در برابر فرسایش محیطی و اشعه ماوراء بنفش (نور آفتاب) و یا حرارت زیاد.

توانایی تخلیه الکتریسیته ساکن با اتصال به زمین را دارند.

وزن آنها کم بوده و نصب و راه اندازی شان آسان است.

دانستنی های لازم درباره ی لوله گالوانیزه

همانطور که میدانید لوله های فلزی به مرور زمان و با وجود رطوبت می توانند دچار خوردگی یا زنگ زدگی شوند که در نتیجه بایستی اقدام به تعویض آنها نمود. و اینکه شهرها و در نتیجه پروژه های ساختمانی نیز در حال گسترش هستند بنا بر دلایل ذکر شده آمده اند لوله هایی را با پوششی مخصوص روانه بازار کرده اند که با اینکار طول عمر و مقاومت لوله های فلزی را بالا برده اند. این نوع لوله ها را با نام لوله گالوانیزه معروف اند که از ورقه‌ های فولادی تولید میشوند و همین ورقه فولاد را با فشار داخل قالب، عبور داده و درز آن را جوش می ‌دهند. در نهایت برای آنکه مقاومتش در برابر زنگ زدگی بالا رود آن را در یک وان آبکاری قرار داده و یک لایه (روی اندود) رویِ آن را پوشانده و به اصطلاح گالوانیزه میشود.

 لوله گالوانیزه

مهمترین مشخصه ها و کاربری های لوله گالوانیزه

از مهمترین ویژگی این لوله ها، گالوانیزه شدنشان است که باعث بالا رفتن مقاومت‌ شان در برابر زنگ زدگی یا خوردگی میشود. به طور متوسط طول عمر این لوله ‌ها حدود 50 سال تخمین زده شده است. نصب این لوله ها راحت بوده که در نتیجه منجر به کاهش هزینه ها نیز می ‌شود و این مقرون به صرفه بودن آنها از مزیت های مهم دیگر آنهاست.از کاربری های این نوع لوله ها میتوان مواردی چون انتقال آب یا گاز، سیستم آبرسانی در گلخانه، استفاده بعنوان فنس و نرده در محیط های باز، سیستم های تهویه، دکل‌ های مخابراتی کابل برق و … را نام برد.

انواع لوله های گالوانیزه

این لوله ها را به دو روش گرم و سرد تولید میکنند و از نظر وزنی به سه دسته ی سبک، متوسط و سنگین تقسیم می شوند و تفاوت دو لوله گالوانیزه سرد و گرم در تعاریفشان که در ادامه به آن میپردازیم مشخص شده است.

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد

لوله فولادی گرم؛ لوله فولادی پس از فرو رفتن در حمام مذاب، روی آن را آبکاری کرده تا مقاومتش افزایش یابد و طول عمر آن نیز بیشتر شود. لذا پایه لوله فولادی گالوانیزه در یک محلول آبکاری قرار می ‌گیرد تا یک لوله مقاوم از آلیاژ روی آهن ساخته شود. این لوله ها در صنایعی نظیر ماشین آلات کشاورزی، نفت، معدن، ساخت و سازها، ماشین‌ آلات و صنعت خودرو و … کاربرد دارند. لوله فولادی سرد؛ این لوله ها مقاومتشان نسبت به لوله های گالوانیزه گرم کمتر است چرا که در این لوله ها رویِ سطح کمی از فلز را با گالوانیزه میپوشانند. قیمت مناسبتری نسبت به لوله گالوانیزه گرم دارند. به طور کلی تفاوت این دو لوله در مقاومت، روش ساخت، ضخامت لایه گالوانیزه، سطح صاف و قیمت آنها است.

لوله گالوانیزه سرد و گرم

مطالعه مقاله بزرگ ترین شرکتهای تولید کننده سینی کابل در ایران از سایت کرمان نیرو

در نهایت

با لوله فلکسیبل و لوله گالوانیزه آشنا شدید و با مطالعه هر یک میتوانید به تفاوت های این دو لوله پی ببرید. و اینکه اگر شما نیز موردی به ذهنتان رسید که در اینجا ذکر نشده باعث خوشحالی ما است در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

ارسال دیدگاه