رابیتس چیست؟ مهمترین کاربرد و انواع رابیتس

رابیتس چیست؟ مهمترین کاربرد و انواع رابیتس

رابیتس یکی از پرمصرف‌ترین عناصر جهت ساخت سقف کاذب، نما، دکوراسیون داخلی، نرده‌ها و شبکه‌های فلزی است؛ اما

رابیتس یکی از پرمصرف‌ترین عناصر جهت ساخت سقف کاذب، نما، دکوراسیون داخلی، نرده‌ها و شبکه‌های فلزی است؛ اما در ساخت راهروها، سکوهای کار، قفسه‌ها، پله‌ها، کف ماشین آلات و کاربردهای بی پایان دیگر در صنعت نیز بسیار رایج است. شاید برای افرادی که آشنایی با expanded metal ندارند در اولین مواجه با آن از خود بپرسند؛ رابیتس چیست؟ و آیا همان توری فلزی و یا به اصطلاح توری مرغی است؟ باید خاطر نشان کرد یک تفاوت بارز و اصلی بین این دو وجود دارد. درواقع راویز از سوراخ یا چشمه‌های غیر یکسان و در اندازه های مختلف تشکیل شده درصورتی که توری فلزی دارای چشمه های کاملا یکسان است.

از ویژگی های رابیتس می‌توان به استحام و دوام بالای آن در سازه نما نام برد و از سویی همین ویژگی تاثیر بسزایی در قیمت رابیتس خواهد داشت.

راویز از برش و کشش یک ورق فلزی به دست می‌آید؛ که با آن یک طرح لوزی منظم تولید می‌شود. (اگرچه می‌تواند مثلث، گرد، شش ضلعی یا مربعی نیز باشد) که یک تکه را بدون اتصالات یا جوش تشکیل می‌دهد. و آن را به یک قطعه با کیفیت و مقاوم در برابر گذر زمان تبدیل می‌کند.

انواع متریال تشکیل دهنده رابیتس

این صفحه فلزی مشبک را می‌توان با انواع مختلفی از فلزات مانند موارد زیر ساخت:

 • فولاد کربن
 • فولاد گالوانیزه
 • آلومینیوم
 • فولاد ضد زنگ
 • برنز
 • فلز مس

شایان ذکر است به دلیل قرارگرفتن و به کاربردن expanded metal درون دیوار، به صورت معمول از آهن گالوانیزه نوع گرم استفاده می‌شود. چراکه این متریال مقاومت بیشتری در برابر دمای بالا و رطوبت دارد.

مشاهده محصولات کرمان نیرو: kerman-niroo.ir

ویژگی ها و مزایا رابیتس

ویژگی ها و مزایا رابیتس

ویژگی ها و مزایا رابیتس

 1. راویز دارای خواص سایش و استحکام عالی است.
 2. بسیار مقاوم است، زیرا ظرفیت بار بیشتری را با وزن کمتر در هر متر مربع تحمل می‌کند، که آن را به یک مانع محافظ جامد تبدیل می‌کند، زیرا ساختار عملاً تغییرناپذیری دارد.
 3. ارزان است، راویز یک ماده کاملاً مقرون به صرفه است و در فرآیند تولید، زباله تولید نمی‌کند.
 4. قابل بازیافت است، کاملاً دوستدار محیط زیست است، زیرا کاملاً قابل بازیافت و بدون آلودگی است.
 5. این فلز سبک وزن و منبسط شده، مایعات را جمع نمی‌کند. از این رو می‌توان آن را به عنوان کفپوش برای سکوهای صنعتی، کف ماشین آلات، پل‌های عابر پیاده، محافظ‌های ایمنی در میان کاربردهای متعدد ایده‌آل می‌کند.
 6. دارای نصب و راه اندازی آسان است.
 7. از آنجایی که دارای متریالی چون گالوانیزه گرم است؛ مقاومت بالایی نسبت به رطوبت دارد.

معایب رابیتس

 • به دلیل داشتن حفره های فراوان و پوشش توسط ملات های مختلف، باعث افزایش وزن سازه مدنظر خواهد شد. از این رو حجم بیشتری از ملات جهت صاف سازی سطوح استفاده می‌گردد.
 • ایجاد ترک پس از پوشش سطح رابیتس‌کاری شده به دلیل اختلاف انبساط حرارتی بین متریال راویز و ملات مورد استفاده
 • به دلیل محدودیت در فضای گچ کاری، expanded metal توانایی طرح پذیری مطلوب، خصوصا در ایجاد طرح های ظریف، کوچک و مینیاتوری را نخواهد داشت.
 • عدم وجود ویژگی ضد صدا

انواع رابیتس

بر اساس دو عامل زیر انواع رابیتس دسته بندی می‌شود.

 • وزن
 • ستون

وزن راویز بر اساس تعداد ستون ها و چشمه های بکار رفته در هر ورق آن تعیین می‌گردد. از این رو می‌توان راویزها را بر اساس وزن نیز به سه گروه زیر تقسیم کرد.

 • وزن سبک
 • وزن متوسط
 • وزن سنگین

مشاهده محصولات کرمان نیرو: لوله فولادی

برسی انواع رابیتس

انواع رابیتس

باتوجه به این دسته بندی می‌توان expanded metal را با وزن های 380، 600، 800، 960، 1040، 1120 و 1350 گرم در بازار مشاهده کرد. که بر اساس نوع نیاز در هنگام خرید رابیتس انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال: هنگام خرید راویز جهت اجرا سقف کاذب اصولا از نوع سبک و به اصطلاح 9 ستون انتخاب می‌شود. از این رو وزن های 380 و 600 گرم دارای 9 ستون و در دسته وزن سبک قرار می‌گیرند.

راویز با وزن متوسط و سنگین نیز به دلیل استحام بالا و تحمل وزن ملات گچ و سیمان برای نمای ساختمان و مصارف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ستون راویز که تعیین کننده وزن expanded metal می‌باشد به طور معمول در تعداد 9، 11 و 13 تولید و در بازار ارائه می‌شود، از سویی دیگر نیز رابیتس‌ها را می‌توان بر اساس تعداد چشمه و یا روزنه های آن دسته بندی کرد. از این رو در حالت معمول راویزها با دو حالت

 • دو چشمه
 • سه چشمه

در بازار یافت. شایان ذکر است، چشمه ها در اشکال مختلفی چون: مربع، لوزی، متوازی الاضلاع در بین ستون ها قرار می‌گیرند که در ایران به صورت متداول نوع متوازی الاضلاع آن مرسوم است.

نکته ای که در این بین حائز اهمیت است تعداد چشمه ها است. در واقع هرچه تعدادشان بیشتر باشد ابعادشان کوچکتر خواهد بود. و از آنجایی که چشمه وظیفه جذب انرژی را دارد. باتوجه به تعداد چشمه ها انرژی بیشتری نیز اتلاف می‌گردد. و در خصوص تعداد کم آنها قضیه کاملا عکس بوده و نه تنها باعث هدر رفت انرژی نمی‌گردند بلکه مقاومت بیشتری نسبت به جذب آن خواهند داشت. از این رو جهت یکنواخت ماندن حداقل جذب انرژی، یک اندازه و سایز بهینه به نام زاویه چشمه در نظر گرفته می‌شود.

اجزای رابیتس

 • میلگرد آویز: پل ارتباطی اتصال سقف کاذب( به عنوان مثال راویز) به سقف اصلی است. و با خم شدن انتهای آن، نقطه‌های جوش، جهت اتصال راویز به اجزای سقف را مهیا می‌کند.
 • توری راویز: صفحه فلزی مشک که توسط سیم مفتول متصل می‌گردد.
 • سیم گالوانیزه: وظیفه آن اتصال میلگرد آویز به توری راویز است.
 • ملات(گچ و سیمان): به عنوان یک پوشش کلی بر روی راویز محسوب می‌شود.
تشخیص رابیتس باکیفیت

رابیتس باکیفیت

مشاهده محصولات کرمان نیرو: ریل و بست چنگالی

قیمت رابیتس

تهیه متریال و عناصر ساخت و ساز همیشه منوط بر کیفیت و قیمت های مناسب است. در صورتی که به دنبال یک قیمت مناسب و کیفیت خوب برای expanded metal می‌گردید بهتر است به :

۱- مراجعه به مراکز، کارگاه ها و کارخانه های تولیدی راویز

۲- مراجعه به شرکت های وارد کننده معتبر و مطمن

۳- مراجعه به وب سایت های معتبر از طریق جست و جو و تحقیق در بازارهای آنلاین و حضوری

خرید رابیتس

عوامل مهمی چون:

 • وزن راویز
 • جنس راویز
 • مقاومت راویز
 • دوام و طول عمر بیشتر در برابر زنگ زدگی و خوردگی

تعیین کننده یک expanded metal با کیفیت خواهند بود و در واقع نقش بسزایی در تعیین قیمت و خرید راویز اجرا خواهند کرد. هرچند که در مطالب فوق بیان کردیم سنگینی وزن راویز نمی‌تواند خبر از کیفیت عالی آن و استفاده آن در کلیه اهداف ساختمان سازی و نما باشد. از این رو بهتر است قبل از اقدام به خرید با متخصص و یا راویز‌کار مشورت کرده تا متناسب با شرایط و نوع کار مد نظر راویز مناسب از مراکز معتبر و مطمن خریداری شود.

تشخیص رابیتس باکیفیت

درصورتی که هنگام خرید آشنایی و تخصص کافی برای انتخاب یک راویز با کیفیت را نداشته باشید بهترین کار این است که expanded metal را چند بار ضربه زده و درصورتی که تکه های گالوانیزه از آن جدا شد بدانید راویز مد نظر کیفیت خوبی نخواهد داشت.

مهمترین کاربرد و مکان استفاده از رابیتس

کاربردها و جزئیات فلز سوراخ دار(راویز) به عنوان یک متریال همه کاره برای نمای بیرونی و داخلی بسیار است. از آنجایی که نما دیگر یک عنصر سنگین و ساختاری برای تبدیل شدن به یک پوسته یا غشایی پوشاننده نیست، می‌تواند از فضای داخلی، به عنوان فیلتری در برابر خورشید یا باد عمل کند و شرایط حرارتی را بهبود بخشد و به بهره‌وری انرژی نیز کمک کند.

بنابراین، هنگامی‌که در مورد راویز صحبت می‌شود، اشاره به استفاده از یک ورق فلزی مشبک به عنوان عنصر اصلی پوشش سازه دارد. این نوع ورق‌ها یا صفحات سوراخ یک جایگزین موثر و نوآورانه برای نمای بیرونی و داخلی محسوب می‌شود؛ و در اصل منبعی را نشان می‌دهد که به طور فزاینده‌ای توسط طراحان داخلی استفاده می‌شود، درواقع جایی که زیبایی شناسی نقش اساسی را ایفا می‌کند.

این ورق‌ها بر اساس پارامترهای استاندارد ساخته شده اند، اما برای اندازه گیری نیز تولید می‌شوند و در پروژه‌های مختلف حرفه ای بسیار کارآمد هستند. راویز دارای سوراخ هایی با قطرها و ضخامت‌های مختلف است که به لطف دقت ماشین‌های کنترل عددی کامپیوتری به طور یکنواخت توزیع شده اند، تمام این فناوری اجازه می‌دهد تا سوراخ کردن صفحات نازک با هزینه‌های قابل دسترس‌تر، آسان‌تر و کارآمدتر باشد.

مهمترین کاربرد و مکان استفاده از رابیتس

نصب رابیتس

مطالعه مقاله بررسی انواع پوشش سینی کابل از کرمان نیرو

ارائه و تولید راویز چگونه است؟

آنها به صورت رول یا ورق می‌آیند. تنوع استفاده از آن مستلزم سوراخ های مختلفی چون: مثلث، مربع، متوازی الاضلاع و شش ضلعی است.

این ورق های فلزی مشبک “از 0.7 تا 9 میلی متر ضخامت دارند و اندازه آنها 1×2 متر در اندازه گیری استاندارد است.” در حالی که، قطر سوراخ ها از 0.5 تا 105 میلی متر و ضخامت آن بین 0.3 میلی متر تا 20 میلی متر متغیر است.

با توجه به اهمیت فعلی در مهندسی عمران و معماری، به لطف ظاهر زیبایی شناختی و عملکرد آنها به طور فزاینده ای در طراحی داخلی، در پروژه های معماری و در مبلمان شهری عمومی یا مسکونی (داخلی و بیرونی) استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان در ساخت و ساز، آنها را به طور گسترده‌ای در نماهای تجاری و مسکونی دید.

در نهایت، استفاده از آن امروزه در فضای داخلی رایج شده است، جایی که زیبایی شناسی مهمتر از کاربردی است. بنابراین، راویزها به عنوان سقف‌های تزئینی، پس زمینه باغ، برای ساخت لامپ‌ها، برای دستیابی به جلوه های نور پس زمینه، جداکننده های اداری و حتی مبلمان استفاده می‌شوند، جایی که سبک مینیمالیستی به خوبی از آنها استقبال می‌کند.

رابیتس چیست؟ در پاسخ باید گفت یکی از اجزای اصلی نما و نور پردازی در عصر حاضر است؛ که درواقع مهمترین کاربرد رابیتس نیز محسوب می‌شود. انواع رابیتس را بر اساس وزن، ستون، چشمه در نظر گرفته و باتوجه به نوع رابیتس و میزان وزن آن کاربرد رابیتس مشخص می‌گردد. جهت خرید رابیتس حتما باید به مراکز و کارگاه های معتبر مراجعه نمود تا یک راویز باکیفیت و بادوام تهیه کرد.

گروه صنعتی کرمان نیرو با بیش از 6 سال تجربه در تولید انواع سینی کابل، لوله‌های فولادی، قوطی کلید و جعبه تقسیم آماده همکاری با هموطنان عزیز می‌باشد. کرمان نیرو خواهان رضایتمندی مشتریان، توسعه و آبادانی ایران عزیز است.

Pin It

ارسال دیدگاه