بررسی سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم

بررسی سینی کابل گالوانیزه سرد و گرم

اهمیت گالوانیزه کردن سینی کابل در رابطه با سیم کشی برق ساختمان های مختلف، از سیستمی به نام

اهمیت گالوانیزه کردن سینی کابل

در رابطه با سیم کشی برق ساختمان های مختلف، از سیستمی به نام سینی کابل (Cable Trays) استفاده میکنند. سیستمی است که به منظور پشتیبانی از کابل های برق عایق شده برای توزیع برق، کنترل و همچنین ارتباط استفاده میشود. این سینی ها در واقع جایگزینی برای سیستم های مجرای برق یا سیم کشی باز هستند. بنابراین، بسیار مهم است که سینی کابل از همه جنبه ها بی نقص باشد. در همین راستا یکی از بهترین روش های دیگر که بروی سینی کابل ها پیاده میکنند، روش گالوانیزه کردن آنها است. چرا که اهمیت گالوانیزه کردن سینی کابل شامل مواردی نظیر افزایش دوام و ماندگاری تجهیزات، ارائه محافظت بیشتر، افزایش ضریب ایمنی، سازگاری عالی، کاهش تعمیر و نگهداری و مقرون به صرفه بودن است. گالوانیزه کردن به دو روش سرد و گرم صورت میگیرد.

آشنایی با گالوانیزه سرد و گرم

گالوانیزه سرد:

Cold galvanizing که با نام الکترو گالوانیزه شناخته میشود و عمدتاً شامل فرآیند الکترولیز محلول نمک روی میشود. در این روش روی بر رویِ فلز پایه قرار گرفته و آند در آن طی فرآیند الکترولیز رسوب میکند. در واقع گالوانیزه سرد به سادگی رنگ آمیزی یک قطعه فولاد با رنگ غنی از روی است. از آنجایی که پوشش صرفاً رنگ غنی از روی است، دوام گالوانیزه گرم را از نظر مقاومت در برابر سایش، حفاظت کاتدی و عمر مفید (یا زمان تا اولین تعمیر) نخواهد داشت.

مشاهده محصولات کرمان نیرو: قیمت سینی کابل

اهمیت گالوانیزه کردن سینی کابل در این صنعت

اهمیت گالوانیزه کردن سینی کابل

گالوانیزه گرم:

Hat-dip galvanizing در مقایسه با گالوانیزه سرد، دارای پوشش ضخیم تری است که چندین برابر گالوانیزه سرد است و می تواند به 30 تا 80 میکرومتر نیز برسد. علاوه بر این، دارای چسبندگی قوی و مقاومت در برابر خوردگی بالاتر است، به راحتی سقوط نمی کند و طول عمر بالایی دارد. بدین صورت است که پس از تولید و مونتاژ سینی کابل فولادی، کل سینی در یک حمام مذاب روی غوطه ور می شود و منجر به پوشش تمام سطوح و همچنین تمام لبه ها، سوراخ ها و جوش ها میگردد.

مهمترین تفاوت های موجود بین گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که بیان شد، گالوانیزه کردن به فرآیند افزودن یک پوشش روی فلز پایه به منظور افزایش دوام و کارایی آن اطلاق میشود و دلیل محبوبیت گالوانیزه کردن برمیگردد به همین امر، به طور کلی؛ یک پوشش روی، رویِ فولاد ضد زنگ به منظور افزایش دوام و همچنین کارایی آن و در نتیجه یک فرآیند ترجیحی اعمال می شود.

برخی از تفاوت های عمده بین گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد به شرح زیر است:

  • تفاوت در آبکاری

گالوانیزه گرم شامل فرو بردن فلز پایه آماده شده در روی مذاب برای تشکیل لایه ای از پوشش روی، رویِ فلز پایه است. این گالوانیزه گرم از خوردگی فلز پایه جلوگیری می کند و پوشش روی به شدت به فلز پایه می چسبد. گالوانیزه سرد که در آن محلول نمک روی با الکترولیز بر روی فلز آبکاری می شود که معمولاً شامل هیچ نوع گرمایی نمی شود. علاوه بر این، محیط مرطوب باعث می شود که پوشش به راحتی از بین برود.

  • تفاوت عملیاتی

گالوانیزه گرم اساساً یک عملیات شیمیایی است که در آن یک واکنش الکتروشیمیایی انجام می شود. در مقابل گالوانیزه سرد فقط یک درمان فیزیکی است که در آن لایه روی فقط روی فلز پایه قرار می گیرد.

  • تفاوت های تکنولوژیکی

در گالوانیزه گرم، فلز پایه چربی زدایی شده و سپس فرآیند غوطه وری در مواد مذاب، خشک کردن و در نهایت سرد شدن صورت میگیرد. گالوانیزه سرد که به عنوان گالوانیزه سرد الکترو گالوانیزه شناخته می شود و عمدتاً شامل فرآیند الکترولیز محلول نمک روی می شود. در آن روی بر رویِ فلز پایه قرار گرفته و آند در طول فرآیند الکترولیز رسوب می کند. قبل از استفاده از فلز پایه به عنوان آند در الکترولیز، از چربی زدایی و چیدن عبور می کند.

مشاهده محصولات کرمان نیرو: https://kerman-niroo.ir/

برخی از تفاوت های عمده بین گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد

فاوت های عمده گالوانیزه گرم و سرد

  • تفاوت های عملکردی

در گالوانیزه گرم، غوطه ور شدن فلز پایه در روی مذاب، پوشش یکنواختی از روی ایجاد می کند که به شدت به سطح آن می چسبد و از این رو از نظر مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی و … بسیار مفیدتر است. در گالوانیزه سرد، روی بر رویِ فلز پایه در آند در طول الکترولیز رسوب می کند که یکنواخت نیست و به سمت محیط مرطوب هدایت می شود، در نتیجه لایه روی به راحتی از بین می رود.

مطالعه مقاله بررسی انواع لوله خرطومی از سایت کرمان نیرو

در نهایت

می توان به خوبی درک کرد که فرایند گالوانیزه گرم یا سرد به دلیل افزایش دوام فولاد یا سایر فلزات پایه، ترجیح داده میشود. و به همین دلیل است که نیاز دائمی به خدمات گالوانیزه گرم در حال افزایش است. بنابراین، در زمان جستجوی این گونه خدمات، باید مطمئن شوید که یک کارخانه و تولیدکننده معتبر را انتخاب کنید تا بهترین نتایج را با قیمت های مقرون به صرفه به دست آورید.

در همین راستا مجموعه کرمان نیرو میتواند بهترین انتخاب در این زمینه باشد. چرا که با چندین سال تجربه در زمینه ارائه خدمات گالوانیزه، می توانید از بهترین خدمات این مجموعه بهره مند شده و مطمئن باشید که محصولی با بهترین کیفیت و قیمت مناسب را کسب خواهید کرد.

Pin It

ارسال دیدگاه